Skip to main content
#6 2012
3 min read

SAYILAR, İNSANLAR

Türk yazarı Aslı Erdoğan, tabulara boyun eğmeyen, tabuları kıran bir yazardır. O, çagdas Türk edebiyatının en tartışmalı isimlerinden sayılır. Bütün risklere rağmen, Kürtlerin haklarını, kadın haklarını ve ifade özgürlügünü savunan bir yazardır. İnsan hakları ve özgürlügü için yaptığı mücadeleden dolayı Türkiye’den kaçmak zorunda kalmış, şimdi İsviçre'de, sürgünde yaşamaktadır. PEN/Opp yayınladığımız bu iki kısa anlatı, Türkiye’in günlük gidişatına dikkat çekmektedir.

Credits Text: Aslı Erdoğan Photo: Ugur Bektas September 27 2012

”Bu soğuk, termometrelerin ölçebildiği bir soğuk değil. Topraklaşmayı, susmayı, suç ortaklığı yapmayı reddeden bir toplu mezarın soğukluğu ... Yirmi yıl, otuz yıl sonra bile çığlık atan insan kemikleri ... Eşim on dokuz kez göz altına alınmıştı, yirmincide dönmedi ... Canlı canlı derisi yüzülmüş bu kafatası kızım olabilir mi? Yoksa hala sağ mıydı ...”

Türkiye’de bilinen toplu mezar sayısı: 113, bu mezarlardaki ölü sayısı: 1538.

Dargeçit’te bulunan toplu mezar, bu sayıya, yeni ulaşabildiğim 2011 sayılarına dahil mi, bilmiyorum. Şubat 2012de bir kuyuda insan kemikleri bulundu. Yanmış bir bacak kemiği, kafatasları ... İşkenceyle öldürülmüş, yakılmış, atıldıkları kuyu taşlarla kapatılmıştı.

”Bu soğuk, toplu göz altılardan birinde, hani yüzlerce evin, işyerinin, derneğin, gazetenin, sendikanın birden basıldığı o olağan sabahlardan birinde, uykusundan uyandırılan, şaşkına dönmüş bir çocuğun şakağına dayanan namlunun soğuğu ...”

Eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda, 16 ilde 103 yer basıldı. Şimdilik bilinen göz altı sayısı: 130.

Basılan yerlerden birkaçı: BDP Diyarbakır İl Binası ve çok sayıda ilçe binası, Ekoloji ve Yerel Yönetimler Bürosu, Mezapotomya Kültür Merkezi, Dicle Fırat Kültür Merkezi, İHD Diyarbakır Şubesi, KESK Genel Merkezi, Aram Tigran Konservatuarı.

Sıradan bir Şubat gününün haberleri: İkisi belediye başkanı 5 seçilmiş görevden alındı ... Kızıltepe Belediyesi 29 meclis üyesınden 25i tutuklu ... 6 köylü göz altında ...

KCK operasyonları dün de devam etti, önceki gün gerçekleşen 149 göz altıya dün de 31 kişi eklendi. (Ankara’da KESK, SES ve Tüm Bel Sen merkezlerine yapılan baskınlarda 18 sendikacı da göz altına alınmıştı.) Van’da beşi çocuk 6 kişi göz altına alındı ... Adana ve Mersin’de göz altına alınan 42 kişiden 14’ü tutuklandı ... Van Erciş’te göz altına alınanlardan 4’ü tutuklandı 15 Şubat 2012.

”Gün aşırı onar yirmişer, kırkar ellişer cezaevine tıkılanların, kaloriferlerin yanmadığı karlı günlerden birinde, ’Soyun!’ emrini ilk kez işittiklerinde hissettikleri soğuk ...”

Polisin hafta sonu mesaisi: 62 göz altı (13 Şubat).

Hafta başı göz altına alınanlardan 21 kişi tutuklandı. Tutuklananlar arasında 9 kadın sendikacı bulunuyor (18 Şubat).

Dün ve önceki gün Batman, Van, Mardin ve Mersin’de gözaltılar devam etti. İki günde toplam 21 kişi tutuklandı ... Batman’da 10 tutuklama ... Mersin’de 35 kişi göz altına alındı (20 Şubat).

”Tek bir insan yüreğine rastlamadan buz kesen sözcüklerin soğuğu ... Bu soğuk, sayıların soğuğu ...”

Ocak ve Şubat toplam gözaltı sayısı 1069 olarak veriliyor. Şu an Türkiye cezaevlerinde 106 gazeteci yatmakta. Bunların büyük çoğunluğu DİHA, Azadiya Welat ve Özgür Gündem çalışanları ... 30 kadar dağıtımcı da tutuklandı.

Azadiya Welat çalışanları Ferhat Çiftçi, Nuh Taş ve Sibel Mustafaoğlu’na 22 yıl sekiz ay istendi. Özgür Halk editörü Sebahattin Sürmeli’ye istenen ceza 47 yıl.

Yeni TMY’den tutuklanan ilk üç gazeteci, Atılım gazetesi yayın koordinatörü Sedat Şenoğlu ve yazarı Bayram Namaz ile Özgür Radyo yayın koordinatörü Füsun Erdoğan tam ALTI yıldır tutuklu ...

Dargeçit’te kuyuya atılmış insan kemikleriyle bulunan giysileri yakınları tanıdı. İşkenceden geçirilip öldürülenlerin yaşları şöyle: Davut 13, Seyhan 14, Nedim 16, Mehmet Emin 19, Abdurrahman 20, Hikmet 24 yaşındaydı. (Bu gün otuzlu yaşlarda olacaklardı.) Ağabeyi ile göz altına alınan, elektrik, tazyikli su, Filistin askısı gibi ağır işkencelerden geçen Hami bir habere göre 11, diğerine göreyse sadece 9 yaşındaymış. Seyhan’ı Filistin askısında mosmor görmüş.

Bir kapanış cümlesi yazmak isterdim ama inanın gücüm kalmadı. Ne başlayabilen, ne de biten bu yazı sayılardan ibaret olsun.

Sayılar: Onbir ya da dokuz! İnsanlar ...

Like what you read?

Take action for freedom of expression and donate to PEN/Opp. Our work depends upon funding and donors. Every contribution, big or small, is valuable for us.

Donate on Patreon
More ways to get involved

Search